Питання - відповіді


Яка надбавка нараховується діловоду сільради, якщо вона проробила більше 20 років, яка стаття Закону?

Відповідно до п.2 ПОЛОЖЕННЯ  про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів  виконавчої влади та інших державних органів, надбавки   за  вислугу  років  виплачуються  керівникам, спеціалістам  і  службовцям  органів  виконавчої  влади  та  інших державних органів залежно від стажу роботи: понад 20 років – 30 відсотків від посадового окладу.
Надбавка  за  вислугу  років   обчислюється   виходячи   з посадового  окладу  працівника  без  урахування  інших  надбавок і доплат.  У   разі   виконання   обов'язків   тимчасово   відсутніх працівників  щомісячна  надбавка  за  вислугу років обчислюється з посадового окладу за основною посадою.
Відповідне Положення, затверджене Постановою КМУ - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1049-93-%D0%BF


 * * * 
 
Прийняття спадщини

Після смерті громадянина його майнові права та обов'язки, а також деякі немайнові права (спадщина) переходять до інших осіб (спадкоємців). Такий перехід майна померлого до іншої особи або до інших осіб називається спадкуванням.
Майно, яке переходить у порядку спадкування, називається спадщиною. Серед майнових прав, що у складі спадкового майна переходять до спадкоємців, слід назвати право власності на різноманітне майно. Це право власності може бути на будинок, дачу, автомашину, заощадження, земельну ділянку, предмети домашньої обстановки та особистого вжитку, інші речі, які є об'єктом права власності громадян.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Ця заява подається спадкоємцем особисто.
Заяву від імені малолітньої, недієздатної особи подають її батьки (усиновителі), опікун.
Доказами постійного проживання зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець саме перед смертю спадкодавця мешкав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, яке набрало сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини, реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, яка свідчить про те, що спадкоємець постійно мешкає разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, які підтверджують факт постійного проживання разом із спадкодавцем.
Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Частиною 1 ст. 1272 ЦК України встановлено, що у випадку, якщо спадкоємець протягом встановленого шестимісячного строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Разом з тим, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В випадку пропущення строку подання заяви про прийняття спадщини, рекомендую звернутися до юриста для складання відповідної позовної заяви.
Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Слід врахувати, що при подачі позовів по даній категорії справ, позовні вимоги треба визначати не як продовження строку для прийняття спадщини або не як поновлення цього строку та ін., а саме про встановлення додаткового строку, як це і передбачено законодавством (ст. 1272 ЦК України).
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути визнані: хвороба; відрядження, неможливість прибути для прийняття спадщини тощо. Зверніть увагу – не знання положень Закону про терміни прийняття спадщини може бути не прийнято судом, як поважна причина пропуску термінів прийняття спадщини.
В позовної заяві про визначення додаткового строку прийняття спадщини необхідно доказати: смерть спадкодавця; пропуск шестимісячного строку для прийняття спадщини; наявність у спадкоємця поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини (знаходження в тривалому відрядженні, тривала хвороба тощо); обставини, які підтверджують, що особа дійсно є спадкоємцем померлого (наявність родинних відносин, факт знаходження в шлюбі з померлим, факт знаходження на утриманні; наявність заповіту); приналежність спадкового майна спадкодавцю (правовстановлюючі документи).
Приблизний перелік необхідних доказів: свідоцтво про смерть спадкодавця; докази поважної причини пропуску строку для прийняття спадщини (медичні довідки, довідки про знаходження у відрядженні, про знаходження за рубежем); докази того, що особа є спадкоємцем (копія свідоцтва про шлюб, копія свідоцтва про народження, документ, що підтверджує знаходження особи на утриманні померлого); документи, що підтверджують права на майно спадкодавця (довідка БТІ про право власності на майно, договори тощо).
Зверніть увагу –  приблизний перелік документів є умовним. В кожному окремому випадку потрібна консультація з фахівцем в галузі права.
* * *
З яких міркувань оцінюється приміщення, яке надається в аренду?
Якщо мова йде про оренду комунального майна, є спеціальна Методика розрахунку вартості оренди - посилання  - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/786-95-%D0%BF

Якщо мова йде про оренду приватного майна, вартість оренди володар визначає на власний розсуд. Зазвичай до цієї вартості входить вартість оренди землі, вартість комунальних послуг, податки та відсоток прибутку, якій володар визначає самостійно.

Якщо ж вам необхідно оцінити саме вартість приміщення, то слід звернутись до незалежного експерта - оціншика, який має відповідну ліцензію. Він здійснить незалежну оцінку вартості майна.
 * * *


Які документи потрібно мамі мати з собою, щоб не виникло проблем при перетині кордону та перебуванню на території Росії?
Необхідно мати нотаріально посвідчену довіреність від папи дитини, про те що папа не проти виїзду дитини закордон та оригінал свідоцтва про народження.
Особам, які супроводжують неповнолітнього під час його прямування за кордон, потрібно мати паспортний документ супроводжуючої особи (передбачений міжнародними угодами), проїзний документ дитини (свідоцтво про народження – тільки для поїздок у Російську Федерацію, а також для мешканців прикордонних районів, визначених відповідними угодами про спрощений пропуск з Республікою Білорусь), а також нотаріально засвідчену згоду батьків (законних представників) у якій визначено державу прямування та проміжок часу перебування у цієї державі. Нотаріально засвідченої згоди іншого з батьків, який не супроводжує дитину, посадова особа Державної прикордонної служби України не вимагає у випадку наявності оригіналів або нотаріально засвідчених копій:

  • свідоцтва про смерть другого з батьків;
  • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
  • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
  • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
  • рішення суду про надання дозволу на виїзд за межі України громадянина, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
  • довідки відділу запису актів цивільного стану (ЗАЦС) про те, що відомості про батька записані за заявою матері відповідно до частини першої статті 135 Сімейного Кодексу України (зі слів матері) (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);
  • коли другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджує запис про батька у свідоцтві про народження дитини;
  • коли у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким прямує дитина, або у проїзному документі дитини є відповідний запис про вибуття на постійне проживання за межі України чи позначення про взяття на консульський облік у дипломатичному представництві України за кордоном. 
Які  необхідно мати  документи з собою  на дитину (дитині 7 років)?
Оригінал Свідоцтва про народження.
Чи потрібен в цьому випадку  також дозвіл батька дитини, якщо мати перебуває з ним в розлученні та вважається матір’ю, що сама виховує дитину?
Так. Якщо батько не позбавлений батьківських прав, він обов'язково повинен видати довіреність. Однак, якщо батько проти, можна звернутись до суду та в судовому порядку отримати дозвіл на виїзд дитини. 
Чи може мама перетинати кордон з Росією за паспортом України, чи їй потрібно  закордонний паспорт?
Кордон з Росією поки що можна перетинати й за паспортом громадянина України. Однак, все йде до того, що цю норму відмінять. Рекомендую перед самою поїздкою уточнити ще раз.

* * *

Дайте, будь-ласка, роз'яснення про нарахування пенсії жительці, яка проживає в ІІІ-ій зоні  на території забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АС, яка не має трудового стажу (лише 7 місяців). Вона мати-героїня (має 7 дітей). При звертанні в Пенсійний фонд їй було відмовлено в прийнятті документів на отримання пенсії. Чи має вона право на отримання пенсії , якщо так , то які документи вона повинна подати?
 Відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсійний вік, визначений у статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали в цій зоні не менш як три роки, пенсійний вік початково знижують на три роки й додатково на один рік за кожні два роки проживання (роботи), але не більш як на шість років. Зауважу, що початкову величину зниження пенсійного віку встановлюють лише особам, які постійно проживали або постійно працювали в зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

* * *

В які дні та в які години можна проводити ремонтні роботи та інші заходи, що супроводжуються значним шумом?
Відповідно до Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та Постанови Кабінету міністрів України №45 від 24.01.2006 р. «Правила користування приміщеннями житлових будинків»:
Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення шкідливого впливу на здоров'я населення шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів зобов'язані:
1. здійснювати заходи щодо попередження утворення та зниження шуму до рівнів, встановлених санітарними нормами;
2. забезпечення під час проведення концертів, дискотек, масових святкових, розважальних заходів, тощо рівні звучання звуковідтворювальної апаратури та музичних інструментів у приміщеннях та на відкритих площадках, що не перевищують рівнів, встановлених санітарними нормами;
3. вживати заходів щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами, в таких приміщеннях (захищені об’єкти).
Такими «захищеними об'єктами» є :
жилі будинки і прибудинкові території;
готелі і гуртожитки;
інші будівлі і споруди, у яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
парки, сквери, зони відпочинку, розташовані на території мікрорайонів і груп житлових будинків.
Таким чином, шум на захищених об'єктах при здійсненні будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами для відповідного часу доби.
Зокрема, у нічний час, із  22 год. до 8 год. на захищених об'єктах забороняються гучний спів і викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів. На таких об’єктах також забороняється ремонтні роботи, що супроводжуються шумом,  у робочі дні з 21 год. до 8 год., а у святкові та неробочі дні - цілодобово. Власник або орендар тих приміщень, у яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов'язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. За згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні. Шум, що утворюється під час проведення будівельних робіт, не повинен перевищувати санітарних норм (стаття 24 Закону).
Як діяти, якщо сусіди порушують встановлені санітарні норми і ніякі прохання припинення порушень на них не діють.
В таких випадках необхідно звертатись до органів внутрішніх справ, в компетенцію яких входить притягнення винної особи до адміністративної відповідальності за статтею 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях».
Згідно частини 1 цієї статті, порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях - тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від п'яти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і накладення штрафу на посадових осіб та громадян - суб'єктів господарської діяльності - від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
А відповідно до частини 2 цієї статті, дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші або без такої і на посадових осіб та громадян - суб'єктів господарської діяльності - від п'ятдесяти до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.
У випадку, якщо на Ваші попередження, особи, які шумлять, поводяться непристойно, грубо порушують  громадський порядок  з мотивів   явної   неповаги   до  суспільства,  що  супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, це буде тягнути за собою кримінальну відповідальність передбачену статтею 296 Кримінального кодексу України.


* * * 

Питання розпаювання землі.

Категорії громадян, які мають право на земельний пай, а також порядок отримання земельних паїв визначені Указом Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 8.08.1995 р. № 720/95. Згідно нього, право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються його членами, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Тобто право на земельний пай мають лише громадяни, які є членами сільськогосподарського підприємства та внесені до вказаного списку.

Особи, які мають право на отримання земельного паю, повинні бути в складі списку, що затверджується на загальних зборах та передається до земельного відділу сільської ради. Після того вони мають отримати земельний сертифікат, тобто документ, що підтверджує право на виділення земельної ділянки в натурі, та отримати державний акт на цю земельну ділянку.

Якщо особа не була внесена до списку, на жаль, вже майже нічого не зробити. І не дивлячись на наявність права на пай, якщо воно не було реалізоване вчасно, в такому випадку право втрачається. Більш того, спадкоємці цієї особи не дістають у спадок земельний пай, бо успадкувати можна лише те, що існує та залишено у спадок .

Не дивлячись на це, у нащадків залишається ще один варіант. При наявності документів, що підтверджують право особи на пай (документів, що підтверджують членство в сільськогосподарському підприємстві), можна звернутися до сільради, щоб вони признали право на пай. На підставі цього признання необхідно звернутися до райдержадміністрації з заявою про видачу держакта. Якщо райдержадміністрація відмовить у видачі акта, треба звернутися до суду. Судовий процес може бути тривалим, а результат не обов’язково однозначним. 

Посилання на Указ Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям»  - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/720/95

 * * *
 
Наш постійний користувач проживає на девятому поверсі
девятиповерхівки і планує використати  дах будинку. Він планує обладнати там невеличку кімнату-кабінет. Поясніть, будь ласка, чи правомірно займати дах багатоповерхівки для своїх потреб.
Використовувати нежитлові приміщення в багатоповерхівках можна виключно по узгодженню з балансоутримувачами будинку, через письмове отримання дозволу чи укладання відповідного договору.
Також, можна використовувати нежитлові приміщення в будинках ОСББ після ухвалення відповідного рішення на Загальних Зборах.
Самовільне зайняття приміщення категорично забороняється.

 * * *

Настала весна і в наших користувачів  сільських бібліотек-філій
виникають ось такі питання.
Тому звертаємося  з проханням допомоги у питанні  земельної межі між сусідами:
1. На якій відстані від межі мають рости  дерева? (в даному випадку Горіх волоський)
2. Відгородження межі - це спільна робота двох сусідів чи  одного?  (в нашому випадку межа становить 70м. 40 з яких  натягнута металева сітка одним з сусідів, залишилося ще 30 старої поваленої огорожі )
3. Чи є закон який примусить сусідів тримати домашню птицю в огорожі щоб  вони  не завдавали шкоди моїй городині?
1.    Власники і землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання їх відповідно до цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей: затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо (стаття 103 Земельного кодексу).
Державними будівельними нормами — ДБН 79-92 «Житлові будинки для індивідуальних забудовників України» — були встановлені такі відстані для зелених насаджень: від стін будинків та споруд до осі дерев — 5 м, для кущів — 1,5 м; від межі сусідньої ділянки до осі дерев — 3 м, для кущів — 1 м. Ці норми стосуються дерев з діаметром крон до 5 м та мають бути збільшені для дерев з кроною більшого діаметра. Гілки дерев та кущів не повинні перетинати меж сусідніх ділянок.
У разі проникнення коренів і гілок дерев із сусідньої земельної ділянки на іншу власники та землекористувачі мають право відрізати їх, якщо таке проникнення є перепоною у використанні земельної ділянки за цільовим призначенням (стаття 105 Земельного кодексу)
2. Щодо другого питання повідомляю наступне - Межа земельної ділянки є умовною лінією, що відділяє її від іншої ділянки, а тому є спільною для обох земельних ділянок. Відтак, кожен із сусідніх власників земельної ділянки має рівні права на її встановлення та обов'язки щодо підтримання межі в належному стані. Процедура встановлення та відновлення меж земельних ділянок регламентується ст. 55 Закону України "Про землеустрій", а також Інструкцією про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затв. наказом Держкомзему від 18.05.2010 N 376, та Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затв. наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах від 04.05.99 N 43. Безпосередньо встановлення та відновлення меж покладається на землевпорядні організації, які мають ліцензію на здійснення такого виду діяльності. "Власник земельної ділянки має право вимагати від власника сусідньої земельної ділянки сприяння встановленню твердих меж, а також відновленню межових знаків у випадках, коли вони зникли, перемістились або стали невиразними" (п. 4.2 Інструкції). Коментована норма і правила розподілу витрат стосуються тільки процедури встановлення меж земельної ділянки і їх закріплення межовими знаками і не стосується (за буквальним змістом норми) встановлення межових споруд (парканів, загорож і т. ін.). Відповідно до загальних правил ст. 331 Цивільного Кодексу України щодо набуття права власності на новостворене майно такі споруди є власністю особи, що їх збудувала. Тобто, можна змусити сусіда встановити межеві знаки, а от встановити паркан змусити не можна.
3. Вважаю, що тут може йти мова про компенсацію шкоди в загальному порядку.

* * * 

"Чи береться до уваги (для оформлення пенсії) декретна відпустка по догляду за дитиною до 3-х років?"
Згідно зі ст. 181 КЗпП України відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати, на підставі медичного висновку – до 6 років, зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю. Час відпусток, зазначених у цій статті, до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, не зараховується.
Слід зазначити, що підприємства, установи, організації за рахунок власних коштів можуть надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості (ст. 179 КЗпП України).

* * *

За яких обставин можна оформити опіку людей після 80 років - процедура і
права опікуна – особливо?
Опікунство над літньою людиною може бути оформлено у формі патронажу. Якщо людина повністю недієздатний і страждає психічними розладами, то оформляється повне опікунство. При оформленні будь-якої форми опіки необхідно звернутися до органу опіки та піклування, а при повній недієздатності літньої людини додатково подати заяву до суду і провести лікарсько-психіатричну експертизу. Змусити це зробити літньої людини не можна. Все робиться за добровільною згодою.
Відповідно до ч.2,3,4,5 ст. 63 ЦК Ураїни:
  1. «Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. 
  2.  Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. 
  3. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника. 
  4. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників»

ст. 64 ЦК України містить наступне: 
"Фізична особа, яка не може бути опікуном або піклувальником.
1. Опікуном або піклувальником не може бути фізична особа:
1) яка позбавлена батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
2) поведінка та інтереси якої суперечать інтересам фізичної особи, яка потребує опіки або піклування" 

Ч.1,3,4 статті 67 ЦК передбачає: 
"Права та обов'язки опікуна: 
1. Опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
3. Опікун вчиняє правочини від імені та в інтересах підопічного.
4. Опікун зобов'язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного" 

Для призначення опікунства треба звернутись до органів соціального захисту. 

Якщо йде мова про майно, я рекомендував би укласти договір довічного утримання.

Комментариев нет:

Отправить комментарий